Právě je sob dub 27, 2024 8:36 am




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou 
Autor Zpráva

Registrován: ned čer 19, 2011 7:19 pm
Příspěvky: 102
Příspěvek Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Dobry den. Pisem ohladom hore uvedeneho problemu, nikde som to na tomto fore nenasiel..osobitne len medzi stenami,alebo len medzi doskami to viem...ale potrebujem vymodelovat utvar v tvare akoby prevrateneho pismena L, ktory ale bude zaobleny v mieste kde sa doska so stenou pretina..je to mozne v AC vymodelovat ?...vopred DAKUJEM,ak sa niekto najde kto mi pripadny postup aspon v kratkosti napise..


úte čer 28, 2011 5:10 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: stř kvě 04, 2011 7:46 pm
Příspěvky: 73
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
No asi by to šlo složitým profilem zdi, nebo se pletu??


stř čer 29, 2011 9:36 am
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 02, 2007 2:34 pm
Příspěvky: 452
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Na toto je třeba využít vlastního profilu stěny. menu/3D model/vlastní profily/správce profilů

Vytvoříte si vlastní průřez Obr1. Pozor, profil se tvoří pouze výplní (šrafou) ostatní 2D nástroje jako čáry atp slouží pouze jako pomocné pro vytvarování výplně.
Profilu můžete nadefinovat povrchový materiál, také se podívejte pro jaké nástroje bude dostupný (zeď, trám, sloup) Obr2
Po dokončení profilu ho najdete např. v nastavení stěny, typ stěny musí být složitá, a pak se v záložce objeví výběr profilu obr3
Pak už kreslíte libovolnou stěnu tímto profilem obr 4.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

_________________
Intel Core i7 2630 2.0GHz, GeForce GT 540M, 8GB DDR3, W7 64


stř čer 29, 2011 9:45 am
Profil

Registrován: ned čer 19, 2011 7:19 pm
Příspěvky: 102
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Naozaj srdečná VĎAKA za rýchlu odpoveď a veľmi pekne znázornený postup, sám by som na to neprišiel..skúšal som to nejako docieliť cez nástroj strecha. No aj tak mám ešte otázky, hoci samozrejme svoj momentálny problém už viem, cez Váš postup vyriešiť.
1. otázka : Ako vidno aj na Vašom názornom výslednom obrázku červená farba je len po obvode, ako som si všimol v menu "Správca profilov" nastavuje sa to konkrétne v "materiály ostění"...je ale možné nastaviť, aby jednotlivé strany mali rozdielne textúry ?
2. otázka : V editore profilov máte po okrajoch merítko, kde sa nastavuje? Ja ho v AC 12 nemám zobrazené.
3. otázka : Skúšal som pomocou editoru profilov (aby som to prípadne vedel do budúcna), či by sa dal použiť tento nástroj v prípade, že by som potreboval vytvoriť nejaký atypický otvor do steny, čo sa mi ako tak aj podarilo, ale v pôdoryse sa potom neviem zbaviť neželaných spojov medzi stenami...viete mi prosím Vás napísať pomocou akého nástroja sa to robí ?

ĎAKUJEM !


stř čer 29, 2011 2:19 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Remo píše:
Naozaj srdečná VĎAKA za rýchlu odpoveď a veľmi pekne znázornený postup, sám by som na to neprišiel..skúšal som to nejako docieliť cez nástroj strecha. No aj tak mám ešte otázky, hoci samozrejme svoj momentálny problém už viem, cez Váš postup vyriešiť.
1. otázka : Ako vidno aj na Vašom názornom výslednom obrázku červená farba je len po obvode, ako som si všimol v menu "Správca profilov" nastavuje sa to konkrétne v "materiály ostění"...je ale možné nastaviť, aby jednotlivé strany mali rozdielne textúry ?
2. otázka : V editore profilov máte po okrajoch merítko, kde sa nastavuje? Ja ho v AC 12 nemám zobrazené.
3. otázka : Skúšal som pomocou editoru profilov (aby som to prípadne vedel do budúcna), či by sa dal použiť tento nástroj v prípade, že by som potreboval vytvoriť nejaký atypický otvor do steny, čo sa mi ako tak aj podarilo, ale v pôdoryse sa potom neviem zbaviť neželaných spojov medzi stenami...viete mi prosím Vás napísať pomocou akého nástroja sa to robí ?

ĎAKUJEM !


Zdravím
Ad 1) Když kliknete na výplň kterou jste kreslil ten profil bude materiál možno nastavit dle vaší libosti jak pro profil tak pak bez označení pro ostění
Ad 2) Nevím o tom že by měřítko tam někdy nebylo ale nikdy mě nenapadlo ho tam hledat :) Proč ho potřebujete?
Ad 3) Jsem bohužel nějak nepochopil asi by pomohl obrázek nebo někdo se snad chytne :)

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


ned črc 03, 2011 10:12 pm
Profil

Registrován: ned čer 19, 2011 7:19 pm
Příspěvky: 102
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
K merítku :) Prakticky ho nepotrebujem, keďže hodnoty potrebných dĺžok sa dajú kontrolovať inakšie, takže to bolo skôr len tak z princípu / zvedavosti..:)
K mojej nejasnej 3.otázke, napíšem inakšie a veľmi stručne : Ako môžem do steny vyrezať rôzne atypické otvory ?? Akým spôsobom to robíte resp. akým nástrojom ?? Do dosky to viem, ale do steny nie :/


pon črc 04, 2011 3:24 pm
Profil

Registrován: ned čer 19, 2011 7:19 pm
Příspěvky: 102
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
A škoda, ale tej Vašej rade som celkom neporozumel, buď mi tam chýbajú čiarky..alebo mam trošku problém s čestinou.


pon črc 04, 2011 3:41 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Tak asi takto:

Obrázek

Nastavení materiálu ovlivníte tak že tu výplň kterou kreslíte daný průřez označíte a změníte materiál.
Obrázek 1 nakreslený polygon
Obrázek 2 Označený polygon a změněný materiál

Snad to pochopíte :)

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


pon črc 04, 2011 8:12 pm
Profil

Registrován: ned čer 19, 2011 7:19 pm
Příspěvky: 102
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Áno, takto som Vás pochopil aj predtým..mne ale ide o to, že či sa dá aj LEN JEDNA hrana(jej povrch) zafarbiť inou farbou, ako napr. na Vašom obrázku, kebyže chcem nech výtváraný profil má spodnú vodorovnú hranu inej farby než ostatné..či to sa pýtam somarinu?
A na ešte raz mnou vysvetlenú (predošlú) ot. č.3 mi náhodou neviete odpovedať? Či jej ešte stále nerozumiete ?:D


pon črc 04, 2011 9:53 pm
Profil

Registrován: pon srp 06, 2007 3:03 pm
Příspěvky: 65
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Pokusil jsem se udělat pár obrázků a odpovědět tak na vaše dotazy.
V prvním obrázku je vidět, jak se nastavují barvy na jednotlivých stranách vlastního profilu. V podstatě se ani nemusí jednat o jednotlivé strany, ale protože jste se na to ptal, tak jsem profil rozdělali na dvě části. Profil ve správci profilů rozdělíte na několik různých ploch (výplní) a jednotlivých výplním přiřadit různé materiály. Výplň profilu se bude zobrazovat při řezu profilem a textura při zobrazení ve 3D. Materiál čel volíme v nastavení stěn, jako u klasické stěny.
Otvor libovolného tvaru se vytváří a vkládá do stěny vlastního profilu stejně jako do každé jiné stěny. Nejprve vytvoříme desku požadovaného tvaru otvoru v půdorysu. Když desku máme, v nastavení této desky, v záložce Rozpočty a popisy je položka ID do té napíšeme slovo wallhole. Následně zobrazíme pouze desku ve 3D, jdeme do menu Soubor / Knihovny a objekty / Uložit 3D model jako, zvolíte jméno prvku a umístění kam se má uložit. Dále vybereme, že půjde o prvek knihovny Okno a zaškrtnete položku Editovatelý GDL popis. Nyní okno přejdeme do nastavení oken, kde v části Další okna bude "připravené" to vaše a klasickým způsobem ho umístíte do stěny. Stejným způsobem jde tvořit i okna vlastního tvaru, kdy z desek poskládáte sklo a rám požadovaného okna a přes celý tvar, který budete chtít vyříznout do stěny opět vložíte desku a do ID napíšete wallhole, další postup je shodný jako s otvorem.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek


úte črc 05, 2011 10:35 am
Profil

Registrován: ned čer 19, 2011 7:19 pm
Příspěvky: 102
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Tak v prvom rade Vám 3x ĎAKUJEM !!
Čo sa týka tých farieb jednotlivých hrán profilu, presne nad takýmto spôsobom som uvažoval. Čo sa otvorov v stene týka, tak to som sa nepýtal na otvory v profile, ale ako ste napísali, že sa to používa aj pri klasickej stene - to je pre mňa podstatné. Postupu pre okná som neporozumel časti, keď už si to okno vytvorím (tomu opätovnému vytváraniu dosky..položiť dosku nad dosku resp. vytvorené okno? načo?)..tak ale snáď na to prídem, keď sa s tým nejak pohrám..


úte črc 05, 2011 4:39 pm
Profil

Registrován: pon srp 06, 2007 3:03 pm
Příspěvky: 65
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Okno vlastního tvaru vznikne tak, že např. z jedné desky vytvoříte rám okna, ten samozřejmě můžete složit z více desek (rám, křídlo, atd.), z jiné desky nebo desek vytvoříte zasklení. Když máte požadovaný tvar, vytvoříte desku, která bude mít tvar vnějšího (největšího) obrysu okna, jinak řečeno přesně takový tvar jako má deska bude mít ovor ve stěně až desky uložíte jako okno. Této "obrysové" desce napíšete do ID opět wallhole, následně zobrazíte ve 3D všechny desky tvořící okno včetně desky s wallhole a postupujete stejně, jako když tvoříte prázdný otvor v předchozím návodu. Všechny desky jsou v podstatě na sobě a přes desku s wallhole nemusíte jiné desky ani vidět, ovšem nebojte se, že by byla tato deska vidět, ta pouze určije tvar otvoru otvoru a nebude vidět. Je lepší pohybovat se v kladných výškových hodnotách. Vše uložíte jako okno s editovatelným GDL popisem, pak už stačí pouze prvek vybrat a vložit do stěny.


úte črc 05, 2011 11:20 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Vlastní okno? Zkuste hledat ve fóru, např. zde http://www.archiforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=2880&p=9754&hilit=vlastni+okno#p9754


Změna materiálu části hrany složitého profilu (mezi dvěma body-uzly kontury) se může provést také z plovoucí paletky (po kliknutí na požadovanou hranu) ikonou vpravo nahoře - těleso tvaru C. Tím změníte jen část obvodu, aniž by se musela měnit řezová výplň.
Obrázek

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


stř črc 06, 2011 12:21 am
Profil

Registrován: ned čer 19, 2011 7:19 pm
Příspěvky: 102
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
jirat píše:
Vlastní okno? Zkuste hledat ve fóru, např. zde http://www.archiforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=2880&p=9754&hilit=vlastni+okno#p9754
Vždy sa najprv snažím nájsť odpoveď na fóre, téma vytvorenia okna vznikla spontánne z toho, ako som chcel vedieť, ako si vytvorím atypický otvor v stene. Ale samozrejme ďakujem, prečítal som si uvedené vlákna..


Změna materiálu části hrany složitého profilu (mezi dvěma body-uzly kontury) se může provést také z plovoucí paletky (po kliknutí na požadovanou hranu) ikonou vpravo nahoře - těleso tvaru C. Tím změníte jen část obvodu, aniž by se musela měnit řezová výplň.
Obrázek

Toto je ešte lepší spôsob ako predchádzajúci :wink: ..ale som vďačný za obidva.

Do tretice ĎAKUJEM za opätovné dovysvetľovanie vytvárania okna. Už som asi pochopil podstate "wallhole" :)


stř črc 06, 2011 2:29 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Zaoblenie hrany medzi stenou a doskou
Já se omlouvám s tou hranou profilu jsem to nepochopil. Ale už bylo dostatečně vysvětleno :)
Jinak co se týče modelování oken to je téma na dlouho ale určitě si to pročtěte mě to pomohlo a pak se dají dělat takovéto krásné věci jako mám dole na obrázku. Určitě se hodí umět si vytvořit vlastní okno nebo dveře hlavně pokud děláte vlastní okna.
Přeji hodně úspěchů.
K obrázkům to modré příprava archicad...žluté výsledek Artlantis.
Obrázek

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


čtv črc 07, 2011 10:28 pm
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz