ArchiFORUM
http://www.archiforum.cz/

Prostupy
http://www.archiforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=2901
Stránka 1 z 1

Autor:  jirat [ pon srp 30, 2010 11:39 am ]
Předmět příspěvku:  Prostupy

Uvádím a rekapituluji čtvrté z témat pracovního setkání ArchiCADu, které se konalo 12.8. v Praze.

Prostupy
Pochopitelně mám možnost prostupy zakreslit jako 2D kresbu a následně to prokopírovat do potřebných výkresů.
Ovšem daleko užitečnější metoda je vytvoření 3D modelu prostupů – svislých drážek do zdí, svislých prostupů deskami, vodorovných prostupů zdí nebo nik pro elektroinstalační skříně apod. 3D prvek se mi bude automaticky zobrazovat ve všech souvisejících podlažích a mohu vykázat jeho vlastnosti nebo je vypisovat do půdorysu pomocí popisky.

1. variantou je vytvoření prostupů pomocí sloupů nebo trámu. V případě svislých prostupů zvolím trám složitého profilu, s takovým profilem, aby se jeho půdorysné zobrazení co nejvíce blížilo normou danému. Po vložení do půdorysu zkontrolujeme umístění prostupu ve 3D, případně upravíme jeho polohu.
Pro správné zobrazení půdorysu zvolíme ZOBRAZIT NA VŠECH SOUVISEJÍCÍCH PODLAŽÍCH a půdorysné zobrazení STANDARDNÍ S NADŘEZEM. V půdorysu se bude prostup zobrazovat podle polohy vodorovného řezu.
Obrázek

Vodorovný prostup nebo niku (pro elektro skříň) vytvořím obdobně trámem složitého profilu (teoreticky bych mohl použít i obyčejný trám obdélníkového průžezu, ale ve výkazech by se mi místo dna vykazovala horní hrana), zobrazení půdorysu nastavím na POUZE OBRYSY a typ čáry pod řezem ČÁRKOVANOU. Aby zobrazení odpovídalo normě, musel by být obdélník křížem proškrtnutý, to se mi bohužel nastavit nepodaří, tak to buď dokreslím, nebo připustím odchylku od normy.
Všem prvkům vhodně vyplním ID, abych mohl prostupy v půdorysu pomocí popisky označit. Pro výkaz prostupů využijeme interaktivní tabulky, pomocí které vykážeme ID prvku, šířku a výšku průřezu, výšku od projektové nuly a pro popis a poznámku využijeme obecných parametrů "Vlastní text".
Pro prostupy si vytvořím samostatnou vrstvu, kterou mohu podle potřeby skrýt a také ji nastavím v kritériích interaktivních tabulek.

Z následujícího odkazu http://www.archinvea.cz/gdl/prostupy1.zip si můžete stáhnout složité profily (prostupy.aat) a přednastavené interaktivní tabulky.

Jako 2. variantou Vám nabízím použití 2 knihovních prvků, jejich výhodou je např. větší parametričnost, správné zobrazení podle normy nebo možnost volby některých doplňků (např. ventilační hlavice nad střechou, dvířka el.skříně), které jsou potom viditelné v pohledech nebo vizualizacích a automaticky se vypíšou do seznamu prostupů. Svislý prostup je navíc možné udělat 1x zahnutý (i šikmo), to je jednoduše nastavitelné ve 3D, pomocí chytacích bodů.
Zobrazení ve 2D je automatické podle polohy vodorovného řezu, svislé prostupy musí být nastavené pro zobrazení na všech podlažích. Pokud svislý prostup končí (horní hrana) pod úrovní vodorovného řezu, musí být zapnuta volba ZOBRAZENÍ SHORA. A pokud je zobrazena ventilační hlavice, tak se navíc zobrazuje kolečko s šipkou pro výkres pohledu na střešní plášť.
Stejně jako v první variantě modelujeme prostupy do samostatné vrstvy, kterou nastavíme v kritériích interaktivní tabulky (tentokrát stačí jedna, protože oba knihovní prvky vykazují stejné parametry)

Vodorovný prostup je vhodný i pro vytváření prostupů základovými pasy. V tomto případě vytváříme prostupy přímo ve vrstvě se základy. Pro popis prostorové polohy využijeme asociativní popisky (prostup_zakladem_13.gsm).
Půdorysné zobrazení je obdobné jako u normálních prostupů. Pouze v případě, že je dno prostupu shodné s patou základového pasu (tedy jakoby prostup "ležel" na základové spáře) bude zakreslen TLUSTOU čárkovanou.

Z následujícího odkazu http://www.archinvea.cz/gdl/prostupy2.zip si můžete stáhnout zmíněné knihovní prvky, popisku a přednastavenou interaktivní tabulku.

TIP: Pokud budete chtít editovat v přednastavené tabulce ID a Popis, musíte zrušit zobrazení nadpisu. Všechny parametry se potom vypíší do jednoho řádku. Parametry PRŮŘEZ a VÝŠKA DNA se vypisují automaticky podle rozměrů a umístění prvků (nejdou v tabulce změnit)
Obrázek

Autor:  jirat [ stř zář 01, 2010 1:52 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Prostupy

Ještě doplňuji opravenou verzi popisky prostup_zakladem_13.gsm, ve které jsem našel jednu malou nepřesnost. Ta způsobovala posouvání textu popisky při opětovném načtení projektu.

Autor:  LuW. [ stř črc 27, 2011 5:11 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Prostupy

byl by problem doplnit, aby se vyskova kota v popisce prostupu vypisovala k aktualnimu podlazi? popiska udava vysku k nule projektu. Bylo by super mit obe moznosti.

A jeste jedna spise graficka zalezitost zda by se nedla pridat moznost, aby se popiska vypisovala v radku tzn vyskova kota v zavorce hned za rozmery....

Autor:  jirat [ stř črc 27, 2011 9:52 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Prostupy

Možné by to určitě bylo, jen na to teď nemám čas. Zkuste se mi připomenout později, nebo to zkuste s GDL sám, není to tak těžké.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/