ArchiFORUM
http://www.archiforum.cz/

Skládaný strop
http://www.archiforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=2897
Stránka 1 z 1

Autor:  jirat [ stř srp 25, 2010 5:08 pm ]
Předmět příspěvku:  Skládaný strop

Uvádím a rekapituluji první z témat pracovního setkání ArchiCADu, které se konalo 12.8. v Praze.

Setkání prezentovalo možnosti a způsob použití ArchiCADu při zpracování prováděcí dokumentace,tak abychom maximálně využili 3D modelu stavby z předchozích projekčních fází a doplnili ho o potřebné prováděcí informace. V ideálním případě takovým způsobem, abychom minimalizovali chybu vzniklou při dokreslování a následných úpravách (prostě aby se na něco nezapomnělo). Uvedené mělo vyvolat diskuzi, jakým způsobem to řeší ostatní. To se nám úplně nepodařilo, mohu jenom doufat, že to bylo způsobeno mým vyčerpávajícím výkladem. Budu velmi rád, za každý názor, který budete k tomuto a následujícím tématům mít.

Skládaný strop
Na začátek předpokládejme, že již mám z předchozích projekčních stupňů vytvořený nějaký model stavby (alespoň nosné zdi a obecnou stropní desku), tedy v půdorysu i v řezu vidím obrys stropní konstrukce a jejich podpor. Stropní prvky potom vkládám jakoby do desky.

1. možností, která se nabízí, je pro vytvoření 3D modelu a půdorysu skladby stropu využít knihovních prvků. Např. z knihovny HELUZ. Toto řešení je velmi jednoduché, knihovní prvky jsou dostatečně parametrické (nedovolí mi vytvořit něco, co neexistuje). Do půdorysu stačí vložit jeden trám, nastavit jeho správný rozměr a jednu vložku, potom je rozkopírovat na celý půdorys. Ideální je využít nástroj "Násobit" a metodu "Rozvrstvit..." (napřed vložku o 250mm, potom trám + řadu vložek o osovou vzdálenost trámu).
Toto řešení je ovšem omezené pouze na sortiment MIAKO. Navíc, kvůli velkému množství prvků vložených do modelu může toto řešení způsobovat zpomalování ArchiCADu.
Pokud se touto cestou někdo vydáte, tak si z tohoto odkazu http://www.archinvea.cz/gdl/nosniky_13.zip stáhněte opravené prvky nosníků. V každém případě doporučuji pro práci nastavit v parametrech knihovního prvku "kvalita 3D modelu - blok".


2. možností, je využít standardních prvků ArchiCADu. V tomto případě prvek trám složitého průřezu (složitého profilu). Pomocí trámu potom vytvoříte jednotlivé stropní prvky (nosník, vložku), které obdobně jako u 1. možnosti rozkopírujete po celém půdorysu stropu.

Tato metoda má především 2 hlavní výhody:
  • neomezuje se na konkrétního výrobce, můžete si vytvořit jakýkoliv složitý profil trámu (včetně panelů)
  • vzhledem k automatickým 3D operacím (trám x deska) dostáváme korektní 3D model stropní desky a řez, navíc dokážeme vykázat reálný objem nabetonované vrstvy.

Vytvoření 3D modelu není nijak složitá věc, trochu složitější se může zdát vytvoření půdorysu skladby stropu (pochopitelně tak, abych využil vložené 3D prvky a nemusel nic dokreslovat).

1. podmínka je správné nastavení vodorovného řezu půdorysu, ten by měl procházet v úrovni stropní desky, tedy nad nosnými zdmi nesoucí strop, zdi budou v pohledu. Nosné konstrukce (zdi) by měli být zakresleny tlustou čarou, proto nastavím jejich pero čáry v pohledu na tlusté (alternativně mohu vytvořit novou sadu per pro tento výkres a nastavit původní pero čáry v pohledu na tlustou)
2. stropním prvkům (trámy) nastavím zobrazení půdorysu na "obrysy", nosníkům zapneme osu čerchovanou čarou, vložkám osu vypneme (pouze v případě použití snížených vložek nastavíme osu na nějaký vhodný typ čáry "přeškrtnutí" - viz.odkaz níže /toto ideálně nastavujeme ve 3D, kde vidím které vložky jsou snížené/)
3. stropní prvky vkládám do samostatné vrstvy, abych je mohl v ostatních výkresech snadno skrýt. To je vhodné především pohledech nebo vyzualizacích, aby se prvky nepropisovali do podhledu.
4. pro správné zobrazení půdorysu musí být nastavené číslo průniků vrstvy se stropními prvky v kombinaci vrstev na hodnotu 0, pro správné zobrazení řezu musí být nastavené číslo průniků v kombinaci vrstev na stejnou hodnotu jako má hladina se stropní deskou
5. abych dokázal ve výkazu rozlišovat polohu prvků v jednotlivých částech stropní desky, vyplním u prvků(trámů) , které tvoří jeden celek, stejné ID

Z následujícího odkazu http://www.archinvea.cz/gdl/skladany_strop.zip si můžete stáhnout přednastavené složité profily tvarovek MIAKO a typ čáry přeškrtnutí (soubor aat), ukázku výkresu a výkazu vč. popisu postupu nastavení prvků a nastavení interaktivní tabulky pro výkaz počtu a typu použitých stropních prvků (soubor xml).

Autor:  Murdoc [ stř led 04, 2017 6:01 pm ]
Předmět příspěvku:  Re: Skládaný strop

U knihovny HELUZ shledávám jeden problém - Stropní trámy nemají aktivní bod v ose, což je problém při kótování. Jinak by to fungovalo perfektně.

Stránka 1 z 1 Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/