Právě je čtv bře 28, 2024 12:13 pm




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Zateplená a nezateplená stěna 
Autor Zpráva
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Zateplená a nezateplená stěna
Zdravím

Představte si máte nastavený jednoduchý sendvič stěny nosná kce a tepelná izolace.
A jde mě o to že když dám v rychlé volbě zobrazit pouze nosnou kci ukážou se stěny což je dobře ALE docílím nějak toho aby se tyto nosné kce vykreslily tlustě?
Aby to bylo k pochopení chci docílít jednoho výkresu před zateplením (nosná kce tlustě) přepnu se na celou konstrukci a naskočí mě izolace a stěna bude v řezu zase tlustě na krajích což bude druhý výkres...

Díky

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


úte čer 01, 2010 5:28 pm
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 02, 2007 2:34 pm
Příspěvky: 452
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Tady je problém, jak nastavit tloušťku dělící čáry vrstev. Když tam máte izolaci potřebujete ji tence a když ji tam nemáte, chcete ji tlustě. Proto bych vytvořil dvě sady per a použil bych mapu pohledu, kde bych si oba dokumenty uložil. Jednomu bych nastavil zobrazení bez povrchu a sadu per 1 a druhému bych zadal celou konstrukci se sadou per 2. V sadách per bude rozlišeno pero použité pro dělící čáru vrstev, jednou tence, jednou tlustě.

_________________
Intel Core i7 2630 2.0GHz, GeForce GT 540M, 8GB DDR3, W7 64


úte čer 01, 2010 9:21 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
To co píše Pavel Švanda je určitě správné řešení, ale aplikoval bych ho na jiný případ. Přesně se to hodí ve chvíli, kdy u nové stavby chcete vytvořit výkresy tvaru pro statika, kde se zateplení nekreslí.

V tomto případě, tedy ve chvíli kdy kreslím nějakou rekonstrukci, většinou používám jiné řešení. Stávající stav vynesu jako stenu před zateplením (obyčejnou stěnou vetšinou bez šrafury) a zateplení dodělám druhou stěnou před to. Zateplení bude v samostatné hladině (např. "konstrukce nové"), tak abych to mohl kdykoliv podle přání zapnout nebo vypnout.
Určitě by v tu chvíli mohla někoho napadnout otázka "A co s tou tlustou čárou mezi vrstvami?". Na to je řešení jednoduché, zateplení vytvořím jako sendvič s jednou vrstvou a u něj si správně nastavím tloušťky čar (jedna tlustá a druhá tenká) a neprůhledné pozadí výplně.
Důvod přoč postupuji takto je jednoduchý, většinou je u stávajícího objektu nějakým způsobem ztvárněná fasáda (barevnost, řimsy aj..) a toho prostým vypnutím vrstvy zateplení nedocílím. Navíc by se mohly shovat i vrstvy nějakých jiných konstrukcí, u kterých to nechci.

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


stř čer 02, 2010 9:13 am
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 02, 2007 2:34 pm
Příspěvky: 452
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Řešení pana Jiráta je určitě další možnou variantou. Jen při ní můžete narazit na problém, že se budou chtít spojit referenční čáry zdi a tepelné izolace a může pak vzniknout špatně řešitelný detail v rozích a zalomeních. Proto bych doporučoval vrstvě, kde je tepelná izolace, napsat odlišné číslo než má vrstva zdiva. Pak nebude vznikat případná kolize. Další problém na který v tomto případě narazíte je použití oken a dveří, kdy se musí do tepelné izolace vkládat navíc extra prázdný otvor. Ten se pak musí ještě odfiltrovat z výkazu oken a dveří, což samozřejmě není žádný problém, ale musí se na to pamatovat.

Co se týče skrytí říms a barevnosti je to řešitelné i s použitím předchozího postupu s funkcí zobrazení konstrukce. Pokud používáte pro vytvoření římsy zeď vlastního profilu, je možné jednotlivým výplním kromě materiálu přiřadit i kategorii (nosná konstrukce, povrch, ostatní). Poté tyto prvky rovněž reagují na změny zobrazení konstrukce a dají se schovat.

Toto řešení se hodí nejen ve chvíli, kdy je třeba vytvořit výkresy pro statika, ale hodí se i pro výkres základů (ukážu v kategorii tipy a triky). Aktuálně je toto řešení výhodné při zpracování dokumentace pro zelenou úsporám, kde se stávající stav od nového liší především zateplením obalových konstrukcí.

_________________
Intel Core i7 2630 2.0GHz, GeForce GT 540M, 8GB DDR3, W7 64


stř čer 02, 2010 11:21 am
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Určitě nezavrhuji řešení pomocí sendvičových konstrukcí nebo konstrukcí vlastního profilu. V každém projektu jich výrazně využívám a je to velmi dobré řešení.

Ale zrovna u rekonstrukcí se mi to pro použití na HLAVNÍ konstrukce nezdá ideální. Napřed přece musím vždy vynést stávající stav (zdi bývají dost často křivé - kónické a na ně vlastní profil nelze použít) a až potom vytvářím zateplení. V podstatě se to přibližuje reálnému vzniku stavby a takto bych taky postupoval v případě sestavování modelu.

Vždy je nutné si na začátku projektu rozmyslet, jaká cesta je nejideálnější. Žádné řešení není 100% ideální.
Varianta vlastního profilu má také drobná úskalí. Např. pokud se z nějakých důvodů bude po ploše fasády lišit tloušťka tepelné izolace, tak na to musíte vytvořit vlastní sendvič a obvodovou stěnu v tom místě rozdělit.

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


stř čer 02, 2010 1:42 pm
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 02, 2007 2:34 pm
Příspěvky: 452
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Přesně tak, každé má něco :-)

_________________
Intel Core i7 2630 2.0GHz, GeForce GT 540M, 8GB DDR3, W7 64


stř čer 02, 2010 5:23 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Pánové děkuji za rady vyzkoušel se oboje pro moje potřeba je ideální použití sendviče a mapy pohledů.
ALE narazil jsem na jeden problém a to je to že v základním zobrazení mám kóty a po přepnutí do "pouze nosné kce" kóty zmizí. Lze toto zobrazení nějak nastavovat jako se dají nastavovat kombinace vrstev například?
Díky

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


čtv čer 03, 2010 8:30 am
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Kóty si pamatují v jakém režimu "zobrazení konstrukce" byly vloženy a zobrazují se pouze v něm. Bohužel jsem ještě nepřišel na to (nejspíš protože to nejde), jak dodatečně ovlivnit to jaká kóta se bude v kterém zobrazení ukazovat.
To může být teoreticky výhoda, pokud dělám nad jedním půdorysem více výkresů. Ale to se dá výrazně lépe vyřešit pomocí vrstev a jejich kombinací.
V tomto případě budete muset CELÝ půdorys okótovat znovu.

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


čtv čer 03, 2010 9:03 am
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
No myslel jsem si to že budu muset kótovat oba výkresy samostaně. Je to docela škoda že to nejde jen "přepnout".

Edit: Nelze ty kóty nějak aspoň zkopírovat mezi zobrazeními?

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


čtv čer 03, 2010 9:10 am
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 02, 2007 2:34 pm
Příspěvky: 452
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
S kótami je skutečně problém. Nereagují na vrstvy, ale na zobrazení konstrukce. Kopírovat je lze jen tehdy, pokud je všechny označíte a změníte na statické. Tím ale přestanou být asociativní k prvku a když pak např. posunete zeď, kóta zůstane beze změny. V případě zelené úsporám, vypracuji nový stav, prokótuji, změním na statické a vložím do stávajícího stavu. Pak doladím pár detailů a je to. V tomto případě je to možné takto provést, ovšem ve většině případů je odpojení kót nepřípustné. Vždy je třeba zvážit, jestli je budete ještě editovat model. Kóty nelze ze statických změnit zpět na asociativní.

_________________
Intel Core i7 2630 2.0GHz, GeForce GT 540M, 8GB DDR3, W7 64


čtv čer 03, 2010 9:26 am
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Pavel Švanda píše:
S kótami je skutečně problém. Nereagují na vrstvy, ale na zobrazení konstrukce. Kopírovat je lze jen tehdy, pokud je všechny označíte a změníte na statické. Tím ale přestanou být asociativní k prvku a když pak např. posunete zeď, kóta zůstane beze změny. V případě zelené úsporám, vypracuji nový stav, prokótuji, změním na statické a vložím do stávajícího stavu. Pak doladím pár detailů a je to. V tomto případě je to možné takto provést, ovšem ve většině případů je odpojení kót nepřípustné. Vždy je třeba zvážit, jestli je budete ještě editovat model. Kóty nelze ze statických změnit zpět na asociativní.


V podstatě toto řešení mě vyhovuje protože to také děláme na "zelenou" takže díky takhle to je "skoro" dokonalé pro naše potřeby. Děkuji

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


čtv čer 03, 2010 9:32 am
Profil
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar

Registrován: pon črc 02, 2007 2:34 pm
Příspěvky: 452
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Tak ještě zpět ke kótám :-)

Při kopírování kót z nového stavu mohu použít následující postup, abych nepřišel o asociativitu:

-označím všechny kóty v novém stavu
-změním na statické
-zkopíruji ctrl+c
-použiji tlačítko zpět, aby byly kóty zpět asociativní
-přejdu do stávajícího stavu
-vložím ctrl+v

Kóty ve stávajícím stavu se nemění, čili ani tak nepotřebuji, aby byly asociativní. Kóty v novém stavu se plně přizpůsobují případným změnám. Nevím proč mě to nenapadlo, je to nápad kolegy :-)

_________________
Intel Core i7 2630 2.0GHz, GeForce GT 540M, 8GB DDR3, W7 64


čtv čer 10, 2010 9:08 am
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Jojo, tyto finty s krokem zpět jsou šikovné, dají se použít na více věcí. Např. když si omylem přesunu namísto kopie nějaké elementy (nedávno to uváděl LubosC) nebo když si něco rozbiji do čar a zapomenu si nechat originál, aj.

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


čtv čer 10, 2010 12:43 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pát dub 17, 2009 9:21 pm
Příspěvky: 142
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Ještě k tématu zelené...
Je potřeba značit skladby a mě napadlo udělám si svoji popisku abych se nemusel trápit s čárama a kroužkama...vím že se dají úspěšně používat jiné ale jí CHCI svoji :))) a chci se taky něco naučit...
Takže sem si ji nakreslil uložil jako knihovní prvek viz obrázek.
http://yfrog.com/emznackaj
A tedka bych potřeboval poradit jak docílit toho abych mohl editovat text...prostě abych měl potom v menu knihovního prvku možnost změny popisky.
Díky

_________________
Jsem rozhodnut že zde budu podle svých možností pomáhat...
AC 15 64bit, Notebook - Core 2 Duo 2,2 Mhz, 4 Gb ram, Win 7 Ultimate....UŽ TO JDE HŮŘE :(


pon čer 14, 2010 3:28 pm
Profil
Uživatelský avatar

Registrován: pon zář 24, 2007 3:31 pm
Příspěvky: 517
Příspěvek Re: Zateplená a nezateplená stěna
Mrkněte na popisky, které jsem dělal, viz. jiný příspěvek tady na fóru
http://www.archiforum.cz/viewtopic.php?f=8&t=2629
a naučte se to na příkladu. Není to složité.

Jediné, co musíte udělat, aby to bylo funkční jako nástroj "popiska", tak musíte "Zvolit podtyp ..." na Symbol -> popiska v nastavení parametrů při vytváření knihovního prvku. Potom se můžete odkazovat např. na ID prvku nebo na výplň aj. popisovaného prvku. (omlouvám se za šroubovanou větu, ale nějak mi to nešlo lépe :-) )

_________________
ing. Michal Jirát
Business Centrum Mikrotechna a.s.
NOSCALE architects, s.r.o.
Odborná rada pro BIM
Výuka ArchiCADu na FA ČVUT

Realizační dokumentace a rekonstrukce v AC23 s přehledem, teamwork2 je super a prezentace pomocí BIMx nemá chybu


pon čer 14, 2010 4:05 pm
Profil
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Karel Gott a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Powered by phpBB © phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Český překlad – phpBB.cz